Hatipoğlu’ndan Büyükerşen’e ‘Dilber’ cevabı

ESKİŞEHİR – AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir adayı Nebi Hatipoğlu, İnci Taneleri dizisindeki ‘Dilber’ şarkısı eşliğinde dans etti. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hatipoğlu’nun dansı hakkında konuştu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katıldığı Eskişehir mitinginde konuşan Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir’e belediye başkanı olacak kişi Dilber gibi çiftetelli oynamaz. Dilber’le rekabet edecek kadar oynayabilmesi benim için gurur veren değil, üzüntü veren bir konu” yorumunu yaptı. Konu bu eleştirilerin ardından gündem oldu.

Büyükerşen’in kendisi için yaptığı ‘Dilber’ benzetmesine Hatipoğlu’ndan cevap geldi.

‘SİYASETİN SEVİYESİ AŞAĞIYA ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR’

Nebi Hatipoğlu’nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Eskişehir’in görevden ayrılmasına kısa bir süre kalan Büyükşehir Belediye Başkanı yalnızca koltuğunu değil tüm itibarını da bırakmaya kararlı gibi görünüyor. Kampanyamızın başından beri, en azından yaşına hürmeten, hiç laf etmediğimiz bu şahıs siyasetin seviyesini aşağı çekmeye kararlı görünüyor. Kendisine şahsımla ilgili sözleri dolayısıyla cevap vermeye tenezzül etmeyeceğim. Beni çekmeye çalıştıkları çukurun içinde olmayacağım.

‘CİNSİYETÇİ SÖZLER’

Ancak üstelik tam da 8 Mart Dünya “Emekçi” Kadınlar Gününde belirli bir kadın imgesi üzerinden sarf ettiği “cinsiyetçi” sözlerin görmezden gelinecek bir durumu yok. Belediye Başkanlığını emaneten bıraktığınız hanımefendinin kadınlar ile ilgili bu seviyesiz sözlere, her zamanki tavrına uygun şekilde, cevap vermemesi de şaşırtıcı değil.

‘ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM’

Bizim için tüm kadınlar, yaşı, mesleği, dili, dini, etnik kökeni ne olursa olsun eşit değerde ve önemdedir. Kadına yönelik her türlü aşağılayıcı ifade de kimden gelirse gelsin en ağır şekilde eleştirilmeyi ve kınanmayı hak eder. Belirli bir meslek grubu üzerinden söylediğiniz sözler insaf ve izan dışıdır. İnsanları, içinde bulundukları şartlar nedeniyle yargılamak kimsenin ne hakkıdır ne de haddi. Kendisini ağzından çıkan, ama ne yazık ki yeterince düşünmeden söylendiği anlaşılan bu sözlerinizden ötürü tüm kadınlardan özür dilemeye davet ediyorum.

Sözlerin benimle ilgili kısmına ise Eskişehirli hemşehrilerim 31 Mart 2024 günü sandıkta cevap verecekler!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x